Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF

 

HAPPENING 26.04.2018

KRAKOWIACY I GÓRALE ŚPIEWAJĄ PIOSENKI PATRIOTYCZNE

 

 

Pomysłów było bardzo wiele, ale przede wszystkim chcieliśmy być nieszablonowi, by nasza inicjatywa nie była jedną z wielu, a była zapamiętaną nie tylko przez nas, ale również społeczność lokalną i turystów. Razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju postawiliśmy na pomysł: "Krakowiacy i Górale śpiewają piosenki patriotyczne". Nasze przedsięwzięcie miało mieć formę flashmob. 

Przygotowaliśmy scenariusz, uzyskaliśmy zgodę Urzędu Miasta i tuż przed Świętem Uchwalenia Konstytucji 3. Maja, 26.04.2018 r., wybraliśmy się na krakowski Rynek i na Plac Jana Nowaka - Jeziorańskiego w strojach z naszych regionów, by razem zaśpiewać dwie piosenki patriotyczne, m.in. "Rozkwitały pąki białych róż". Trudno w słowach opisać nasze wrażenia - nie tylko przyciągnęliśmy uwagę przechodniów, ale również turyści z Polski i z zagranicy, m.in. z Indii, podchodzili do nas, zadawali pytania - mogliśmy podzielić się swoją wiedzą na temat wydarzeń z 1918 roku. Tym bardziej to było ważne, bo wcześniej postanowiliśmy zadać pytania przechodniom na krakowskim Rynku na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety wyniki nas bardzo zaskoczyły, gdyż nawet bardzo młode osoby nie mają wiedzy na temat wydarzeń z przeszłości i nie potrafią stwierdzić, co wydarzyło się 11.11.1918, a postać Marszałka jest dla nich bardzo enigmatyczna. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa choć u kilku osób pomogła poszerzyć wiedzę na ten temat.