Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
/index.php?option=com_content&view=article&id=132&catid=132
PDF

 

Uroczystość Jubileuszu  25 lecia Obecności Sióstr Pijarek w Polsce

 

 

Z wielką miłością pragnę przywitać obecnego tu Ks. Biskupa Grzegorz Rysia, Ojców Pijarów z O. Prowincjałem Józefem Matrasem na czele, rodziców, uczniów i przyjaciół tutaj zebranych.

Dobrze pamiętamy cud jakim zaczęła się fundacja w Polsce gdy w 1990 r. pojawiła się grupa młodych dziewcząt z tego kraju, które pragnęły zostać pijarkami a jeszcze nas nie znały. Jak to było mozliwe ?

Świadectwo naszych braci pijarów jak i ich ojcowska troska jaką otoczyli młode dziewczęta, sprawiły, że odczuły w sobie charyzmatyczną intuicję Pauli Montal i zapragnęły oddać swoje życie wychowaniu i nauczaniu dzieci.

Idąc za tradycją naszej rodziny zakonnej, parę sióstr pijarek pochodzących z różnych krajów świata, przyjechało do Polski, aby tutaj dać początek wspólnocie zakonnej oraz towarzyszyć i wspierać początek pięknej historii, która się w Polsce rozpoczynała. To historia naznaczona momentami trudnymi jak i chwilami pełnymi radości i wdzięczności.

Podczas tych 25 lat Pan błogosławił nam powołaniami z Polski, każda z moich sióstr Polek jest skarbem i darem dla Szkół Pobożnych.

Podziwiamy u naszych sióstr z Polski wiele rzeczy, między nimi:

 • waszą wielkoduszność
 • waszą pobożność i pracowitość, oddanie powierzonej wam misji
 • wasze pragnienie zdobywania wiedzy, by wzrastać w mądrości i łasce, aby lepiej służyć i pomagać waszym uczniom i ich rodzinom
 • wasze poczucie tworzenia rodziny pijarskiej, jakże piekne jesta wasza wrażliwość z jaką przeżywacie wszystko co dotyczy Instytutu

Dzisiaj, gdy przeżywamy 25 lat od dnia naszego przyjazdu do tego pieknego kraju, z wielka radością patrzymy na 18 kobiet, pijarek i na nasze trzy szkoły: WIECZYSTĄ, OLSZANICĘ i RZESZÓW. Szkoły, w których się naucza i ewangelizuje w duchu charyzmatu Matki Pauli Montal.

Każdej z tych centrów edukacyjnych towarzyszy mała wspólnota, której przy niej się mieszka i w tym momencie jest jej w pełni oddaną. Czasami też wspominam fundacje powstałe bezpośrednio z udziałem Matki Pauli, kiedy to pierwsze pijarki z wielką radością przekazywały charyzmat nowopowstającym szkołą. Są one dla nas zawsze pewnym punktem charyzmatycznego odniesienia.

Drogie Siostry Polskiej Delegatury Generalnej i wszyscy, którzy z taką miłością nam towarzyszycie. Wyśpiewajmy radosne „MAGNIFICAT”, za „wielkie rzeczy”, które Pan uczynił w każdej z was i w każdej szkole w tym pieknym kraju jakim jest Polska, a tym bardziej teraz gdy zaczyna się w nim „ złota polska jesień”, która czyni go jeszcze piekniejszym.

 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za Jego wielkość,
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za wielkoduszność każdej mojej siostry
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za piękno wychowania
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za misję, jaką spełnia rodzina
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za odwagę młodych, którzy słysząc Jego głos idą za Nim i oddają swoje życie nauczycielskiej misji Kościoła
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za życie moich sióstr, które umiały towarzyszyć i wspierać wzrost Szkoły Poboznej w Polsce, dziś są między nami M. Teresa Sesma, M. Olga Montoya, M. Elena Castanera, M.Carmen Muruzabal
 • Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za wielkoduszne oddanie Marii de la Iglesia, M.Julii Ruiz, M.Małgorzaty Słomianej, które nas poprzedziły i czekaja na nas w niebie.

Niech Pan nam nieustannie błogosławi i uczyni płodną misję, którą z taka radością i wielkodusznością realizujecie. Te 25 lat są pierwszym krokiem pięknej historii, która się tu rozpoczęła.

 

Bardzo dziekuję wszystkim, którzy towarzyszą nam w dniu tego święta.

 

 

M. Divina Garcia Calzada – Matka Generalna Sióstr Pijarek

 

Kraków, 19 września 2015 r.

 

 • dsc_0023.jpg
 • dsc_0040.jpg
 • dsc_0049.jpg
 • dsc_0052.jpg
 • dsc_0053.jpg
 • dsc_0058.jpg
 • dsc_0060.jpg
 • dsc_0061.jpg
 • dsc_0080.jpg
 • dsc_0081.jpg
 • dsc_0088.jpg
 • dsc_0092.jpg
 • dsc_0098.jpg
 • dsc_0100.jpg
 • dsc_0102.jpg
 • dsc_0106.jpg
 • dsc_0110.jpg
 • dsc_0113.jpg
 • dsc_0114.jpg
 • dsc_0116.jpg
 • dsc_0121.jpg
 • dsc_0122.jpg
 • dsc_0127.jpg
 • dsc_0130.jpg
 • dsc_0133.jpg
 • dsc_0134.jpg
 • dsc_0136.jpg
 • dsc_0137.jpg
 • dsc_0140.jpg
 • dsc_0143.jpg
 • dsc_0147.jpg
 • dsc_0154.jpg
 • dsc_0160.jpg
 • dsc_0162.jpg
 • dsc_0166.jpg
 • dsc_0170.jpg
 • dsc_0178.jpg
 • dsc_0180.jpg
 • dsc_0188.jpg
 • dsc_0190.jpg
 • dsc_0193.jpg