Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF

 

 

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

 

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają korzystny  wpływ czytania w następujących obszarach:

● KOMUNIKACJI - czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb.

● ODPOCZYNKU - czytanietopodróż w świat wyobraźni, która daje wytchnienie i ciszę.

● INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ - samodzielne czytaniewymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

●KONCENTRACJI - czytanie pomaga wydłużać czas koncentracji wymagającej  niepodzielnej uwagi.

●EMOCJI - czytanie uczy empatii i wrażliwości. Treść książki może być początkiem rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy.

(źródło: Chądrzyńska Iwona: 5 najważniejszych korzyści z czytania)

 

Drogie koleżanki, drodzy koledzy!

Chciałbym przybliżyć Wam pozytywne strony czytania książek. Czy mieliście kiedyś taką sytuację, w której książka wciągnęła Was tak bardzo, że nawet, kiedy rodzice prosili Was o zrobienie czegoś, Wy tego nie słyszeliście? Nie wątpię, że tak. Książki naprawdę są wielką skarbnicą wiedzy, a w dzisiejszych czasach, ten skarb może być lekki i przenośny. Książkę możecie mieć w formie tradycyjnej lub w formie e-book’a! Dla każdego znajdzie się jakaś ciekawa książka. Może być to książka popularno-naukowa, przygodowa bądź fantastyczna. Książki są nie tylko źródłem wielu ciekawych informacji, ale także pozwalają przeżyć niesamowitą przygodę, a często możecie się utożsamić z bohaterem książki. A jeśli jakaś książka na początku wyda Wam się nudna, to może jednak warto się przemóc i czytać ją dalej, bo zawsze może się rozwinąć jakaś ciekawa akcja. Ja nie raz tak miałem. Ostatecznie możecie sięgnąć po inną pozycję, która okaże się dla Was pasjonująca.Lepiej czytać książki niż oglądać telewizję, ponieważ czytanie dużo bardziej pobudza wyobraźnię i myślenie, rozwija też pamięć. Niestety wiele osób zniechęciło się do czytania książek. Procent osób, które czytają jest zatrważająco niski, a przecież to właśnie książki powinny nas kształcić. Dziękuję Wam za uwagę i pamiętajcie, że warto poszerzać wiedzę poprzez czytanie książek, ponieważ od tego zależy jak dużo osiągniecie w życiu!

Maciej Pizoń

 

 

DRODZY KOLEŻANKI I KOLEDZY!

Dziś chciałbym z Wami porozmawiać na temat książek. Problem jest poważny, bo coraz rzadziej po nie sięgamy. Chciałbym zwrócić uwagę, że bez książek nie mielibyśmy internetu, komputerów, komórek, czyli elektronicznych środków przekazu. Wróćmy jednak do książek. Na pewno wiecie, że dawniej książki były dostępne tylko dla najbogatszych, a przez to nielicznych. Dlaczego? Bo były pisane ręcznie i przez to były bardzo drogie, ale książki z czasem stały się powszechnie dostępne. Właśnie! Książki są wszędzie. Nie potrzebują prądu ani dostępu do internetu. Zajmują wprawdzie miejsce na półce i wymagają od nas trochę wysiłku, aby po nią iść i z niej skorzystać. Ale warto! Książka to wiedza. Ta wiedza jest niezbędna w życiu każdego z nas. Myślę, że wszyscy kiedyś mieliśmy w ręku  jakiś słownik i szukaliśmy w nim rozwiązania problemu. Książka uczy nas jak się zachowywać w różnych sytuacjach. Ile razy pomagały ludziom książkowe dialogi w rozmowach z innymi. Wydaje mi się, że czytając książki wzrokowo uczymy się ortografii, interpunkcji i dbamy o nasz piękny język. Kiedy sięgacie po książkę? Większość odpowie: wtedy kiedy muszę! Ale będą również tacy, którzy chętnie biorą książkę do ręki w chwili wolnego czasu. Dobra książka to wspaniałe odprężenie i relaks, otwarcie naszej wyobraźni na obrazy i sytuacje w niej przedstawione. Wreszcie zwrócę Waszą uwagę na często pomijany aspekt książki. Na pewno nie zgadniecie… To papier. Nie każdą książkę dobrze się czyta. Często nieświadomie sięgamy po tą, która jest wydana na lepszym papierze. Jest taka przyjemna w dotyku, czyż nie? Druga kwestia to zapach. Książki pachną papierem i farbą drukarską. Fakt, że nie zawsze ładnie. Książka to złodziej czasu, szczególnie gdy trzeba się uczyć, to też morderca naszego wzroku, gdy czytamy w złym oświetleniu. Myślę, że odpowiedź na pytanie: czy warto czytać książki czy nie będzie teraz dla Was łatwa i prosta. 

OCZYWIŚCIE, ŻE TAK!!! 

Mam nadzieję, że przekonałem Was, aby częściej sięgać po książki. Chciałoby się powiedzieć: Człowiekiem jestem bo…. czytam książki!!! Dziękuję za uwagę! I pamiętajcie,książki są zawsze  pomocne.   

 

 

Droga młodzieży! 

Zapewne każdy z was chociaż raz w życiu miał w rękach książkę. Pewnie nie jeden z was czytał ich wiele. Ja kiedy czytam -  relaksuję się -  pewnie znacie to doświadczenie. Przy takiej przyjemnej lekturze trudno nawet zasnąć. Chciałoby się czytać do rana. Zapewne większość z was lubi czytać książki przygodowe, fantastyczne albo komiksy, ale wierzę, że są wśród was osoby, które czytają książki historyczne i naukowe. Mówi się, że kto czyta ten żyje podwójnie. Wniosek z tego, że czytanie książek to ciekawy i twórczy dla wyobraźni sposób spędzania czasu. Kiedy macie do wyboru obejrzenie filmu albo przeczytanie książki, większość z was raczej wybiera film. Gdy oglądacie nie wymaga to od was takiego skupienia jak przy czytaniu. Dodatkowo nie rozwijacie swojej wyobraźni,  ponieważ wszystko zaprezentowane zostaje w postaci obrazu, który stworzyli już dla was inni ludzie. Kiedy  czytacie, musicie skupić uwagę na treści i wyobraźcie sobie sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, ich wygląd i ich emocje. Czytanie książek powoduje, że analizujemy , zastanawiamy się i rozwijamy swoją wyobraźnie. Kiedy oglądamy telewizję, informacje przekazywane są nam w bardzo krótkim czasie, co nie uniemożliwia przemyślenia ich oraz dokładnego zapamiętanie treści. Telewidz nauczony jest skupiać myśl na krótką chwilę, bez czasu na refleksję. W czasie czytania wolno przetwarzamy informację i  zapamiętujemy więcej szczegółów niż przy oglądaniu. Jest też kilka zalet czytania, bardzo przydatnych w życiu, które mogą się nam przydać przy zdawaniu egzaminów i  życiu zawodowym. Książka poszerza zasób słownictwa, wiedzę o świecie, doskonali ortografię i  rozwija umiejętność wysławiania się. 

Warto czytać książki! 

Agata Tondos