Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • img_9731.jpg
  • img_9734.jpg
  • img_9736.jpg
PDF

klasa 1

Legendy wawelskie

9 maja klasa I była na lekcji muzealnej ,,Legendy wawelskie” na Zamku Królewskim. W komnatach uczniowie wysłuchali legend opowiadanych przez kustosza muzeum. W Sali Senatorskiej zwanej Tanecznicą poznali legendy o Smoku wawelskim i o dzwonie nazwanym Zygmunt na cześć króla Zygmunta Starego. W Sali Poselskiej zwanej Salą Pod Głowami wysłuchali legend o Stańczyku, który lubił z królem żartować i o Ofce, której niewinności przed królem broniła wawelska głowa umieszczona w kasetonie sufitu. 

Dzieci następnie rysowały ilustracje do wybranej legendy. Na zakończenie zwiedziły Smoczą Jamę, ale niestety nie udało się wytropić zielonego stwora. Wycieczka rozbudziła w nas zainteresowanie przeszłością naszego miasta.

 

J.Stolarzewicz