Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF

 

Autor: Klara Kozłowska kl.VI

Wydarzenie: fot-76649 Święto Zjednoczenia Armii Polskiej – 19 października 1919r. uroczystość w Krakowie.

 

Od rana przygotowywano się do uroczystości zjednoczenia armii polskiej. Z Warszawy przyjechał komendant Józef Piłsudski w towarzystwie gen. Paula Henrysa – szefa francuskiej misji wojskowej w Polsce. Goście powitani na dworcu przez prezydenta miasta Jana Fedorowicza, pojechali na Wawel, gdzie uroczystą mszę św. w tamtejszej katedrze celebrował biskup Adam S. Sapieha. Po złożeniu kwiatów przy sarkofagu Tadeusza Kościuszki, dowódcy powrócili na rynek, by w towarzystwie dostojników świeckich i duchownych obejrzeć przemarsz wojsk. Obok komendanta znaleźli się m.in. generałowie: Józef Haller, Józef Dowbor-Muśnicki, prymas Edmund Dalbor, biskupi: A. S. Sapieha, Władysław Bandurski, Stanisław Gall, rektor UJ prof. Stanisław Estreicher i władze miasta. Piłsudski odbierał paradę z Kamienia Kościuszki, który upamiętniał insurekcję 1794r. i ślubowanie jej naczelnika.

Po skończonej defiladzie Piłsudskiego poniesiono na ramionach do kasyna oficerskiego. Tam przemówił do zebranych, a tematem wystąpienia uczynił Legiony, które „były nie tylko ideą, lecz pięknem, bujnym życiem. Legioniści w  wojnie się kochali, w burzy wojennej znajdowali odbicie swoich dusz burzliwych”. Teraz gdy przechodziły do historii, stawało przed nimi nowe zadanie, rzemiosło wojenne wnieść w szeregi zjednoczonego Wojska Polskiego.

Podczas obiadu w Grand Hotelu, wydanego przez prezydenta miasta, komendant mówił o podstawach żołnierskiego życia: rozkazach i służbie. Żołnierz powinien służyć rządowi, któremu naród daje mandat do pełnienia funkcji, ale nie może i nie powinien wpływać na tworzenie rządu. Zjednoczenie wojska to jeden z elementów budowania solidnych podstaw państwowości. Kolejnym winno być zjednoczenie narodu – podkreślał Piłsudski. Podsumowaniem dnia pełnego ceremonii i spotkań był wielki bal wydany w salach Sukiennic.

Krakowskie uroczystości w sposób symboliczny kończyły proces łączenia armii polskich dowodzonych przez trzech Józefów: Piłsudskiego, Hallera (Błękitna Armia) i Dowbor-Muśnickiego (Armii Wielkopolska).

Transport sformowanych we Francji wojsk gen. Hallera rozpoczął się w kwietniu 1919 r. i trwał około dwóch miesięcy. Oddziały skierowano m.in. na front wschodni do walki z Armią Czerwoną. We wrześniu tego samego roku hallerczyków przeformowano i włączono w szeregi Wojska Polskiego. Armia Wielkopolska została podporządkowana naczelnemu dowództwu Wojska Polskiego w maju 1919r.

 

 

Źródła:

1. Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do czasów współczesności Pod redakcją Anny Sucheni-Grabowskiej i Eugeniusza Cezarego Króla – Wyd. Naukowe PWN Warszawa 1995

2. Fotohistoria: Święto Zjednoczenia Armii Polskiej – Marcin Brzeziński

Zdjęcie: http://zbiory.mhf.krakow.pl/node/76649