Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • img_1130.jpg
 • img_1132.jpg
 • img_1134.jpg
 • img_1135.jpg
 • img_1136.jpg
 • img_1140.jpg
 • img_1145.jpg
 • img_1146.jpg
 • img_1147.jpg
PDF

klasa 2

Wycieczka po Krakowie

W piątek 16 III klasa II była na wycieczce po Krakowie. Spacer z panią przewodnik rozpoczęliśmy przy Domu Jana Długosza na ul. Kanoniczej. Dowiedzieliśmy się, kim są kanonicy i jaką rolę odegrał Jan Długosz w wychowaniu królewskich dzieci. 

Następnie Drogą Królewską weszliśmy na Wawelskie Wzgórze. Obejrzeliśmy pomnik Tadeusza Kościuszko. Następnie podziwialiśmy złoconą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej pokrytą szczerym złotem podarowanym przez Annę Jagiellonkę. Udaliśmy się do Katedry. Poznaliśmy legendę o kościach wiszących przed pięknie zdobionymi literką K drzwiami Katedry. Oddaliśmy cześć naszym królom leżącym w sarkofagach, podziwialiśmy Konfesję św. Stanisława zwaną Ołtarzem Ojczyzny. Zatrzymaliśmy się przy ołtarzu z Czarnym Krucyfiksem, gdzie są złożone relikwie św. Królowe Jadwigi i przy marmurowe tumbie królowej. Weszliśmy na Dzwonnicę, podziwialiśmy dzwon Zygmunt, dotykaliśmy jego serca i zapoznaliśmy się z kalendarium dzwonień. Na zakończenie przeszliśmy do krypty, która jest królewską nekropolią. Szczególny hołd oddaliśmy Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wycieczka dużo nas nauczyłą.

 

J.Stolarzewicz