Małopolska Noc Naukowców 2018

28 września 2018 roku uczniowie klasy piątej pod opieką p. Anny Pedrycz i p. Jarosława Ozgi wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy - Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Wydział Leśny.

Naukowa przygoda rozpoczęła się w Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa od udziału w wystawie pod tytułem „Czy wiesz co jesz? Wartość odżywcza warzyw i owoców”. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi gatunkami i odmianami warzyw i owoców. Otrzymali owocowy poczęstunek oraz schłodzony ciekłym azotem napój, a także torebki z nasionami różnych kwiatów i warzyw. Obok wystawy znajdowało się stanowisko, na którym można było przeprowadzić obserwacje mikroskopowe komórek cebuli w trakcie podziału mitotycznego.

Następnie uczniowie zamienili się w studentów i udali się na wykład, na którym dowiedzieli się czym jest biotechnologia, jakie są gałęzie tej dziedziny nauki oraz czym zajmuje się biotechnolog. Kolejne zajęcia odbyły się w Wydziale Leśnym. Był to wykład pod tytułem „Dlaczego żółkną liście?” połączony ze specjalnymi efektami i konkursem, w którym nagrodę - książkę z osobistą dedykacją autora wygrał jeden z naszych uczniów.

Po wykładzie uczniowie wrócili do Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa na warsztaty w laboratorium pod tytułem „Pięć sekund nie leżało - mikrobiologia na co dzień”. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się o rodzajach bakterii, ich pozytywnej i negatywnej roli w życiu człowieka oraz wykonali dwa zadania. Pierwsze zadanie dotyczyło rozpoznawania wyhodowanych bakterii w specjalnych preparatach, natomiast drugie na założeniu własnej hodowli bakterii, z której uczniowie otrzymali zdjęcia.

Na koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał dyplom młodego naukowca. Pełni pozytywnych wrażeń i wiedzy z biologii, późną nocą uczniowie zakończyli Małopolską Noc Naukowców.

opracowanie: p. Anna Pedrycz i p. Jarosław Ozga