Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF

klasy 4-8

„Nietypowa lekcja”

26 kwietnia w naszej szkole miała miejsce nietypowa lekcja. Tematyka lekcji łączyła w sobie zagadnienia fizyki, historii i techniki, a jej głównym celem była nauka przez zabawę.

Zajęcia miały charakter warsztatów edukacyjnych i były przeznaczone dla uczniów klasy IV, V, VI, VII i VIII. Prowadzącym był Pan Paweł Kozerski, który samodzielnie przygotował kilkanaście modeli edukacyjnych inspirowanych między innymi projektami Leonardo da Vinci lub prototypami maszyn i urządzeń współcześnie stosowanych. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza część miała formę wykładu, z którego uczniowie dowiedzieli się o życiu i projektach Leonardo da Vinci, dawnych zasadach budowania kopuł i mostów, sposobach zmniejszania tarcia kinetycznego, zjawisku siły odśrodkowej, zasadzie działania łożyska, zasadzie działania siłownika oraz dźwigni dwustronnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się modele urządzeń obrazujące przemiany energii mechanicznej lub energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, stosowane obecnie do budowy odnawialnych źródeł energii. W drugiej części uczniowie samodzielnie sprawdzali zasadę działania wszystkich modeli. Między innymi składali model kopuły inspirowany projektem włoskiego architekta lub model nadproża łukowego bez udziału materiałów klejących. Sprawdzali jak działa siłownik, ogniwo fotowoltaiczne i model elektrowni wiatrowej. Z ilości pytań uczniów kierowanych do prowadzącego dotyczących poszczególnych modeli edukacyjnych, ich zasady działania i sposobu wykonania nasuwa się wniosek, że ta nietypowa lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i bardzo podobała się naszym uczniom.

Opracowanie: p. Anna Pedrycz i p. Jarosław Ozga